Ilyen a magyar bosszúvágy - AZ UNOKA (2021) kritika
Éppen pár nappal azután, hogy elkezdtem félteni a magyar filmezés jövőjét az El a kezekkel a papámtól című felhőkarcoló magas trágyadomb miatt, jön egy mozifilm, ami akkorát üt, amire egyáltalán nem számítottam. Az unoka az év magyar filmje.
Adott nekünk Rudolf, aki egy call centernél dolgozik, technikusként, és bár egyértelmű, hogy az élete nem fenékig tejfel, és sok mindent rendbe kéne raknia egy boldog, kiegyensúlyozott jövőhöz, ő nem az a fajta ember, aki tenne a dolgokért. Ám egy éjszaka nagyapját csalók azzal keresik meg, hogy Rudolf gondatlansága miatt egy baleset történt, és míg Rudolf halálközeli állapotban van, a károsult sofőrt csak kártérítés egy bizonyos részének azonnali letétével lehetne lebeszélni a feljelentésről. Rudolf papája azonnal össze is szedi az összes pénzt, amit a házban talál, és átadja...a nagyon meggyőző csalóknak. A dolog hatására a bácsi kórházba is kerül, Rudolf pedig bosszút esküszik a merénylők ellen, ha már a rendőrség nem tesz semmit.

Na, szóval elsőre én azzal kezdeném, hogy Az unoka minden idők legjobb magyar bosszúfilmje, és az egyik legjobban összerakott magyar krimi. Egyértelmű volt - az első teasertől kezdve -, hogy ez a film, ha más nem is, legalább különleges és érdekes lesz. Az alapkoncepció önmagában is eléggé vonzó lehet a krimit kedvelőknek, de ahogyan sikerült kivitelezni, az a fantasztikus! Arról van szó, hogy Az unoka nem csak elmesél egy történetet az openingtől az end creditig - amit más esetben a mozi utáni meki második falatjánál elfelejt az ember -, hanem gondolatokat ébreszt bennünk. Mi mégis mit tennénk, ha csörögne a telefon és azt mondaná valaki, hogy egy szerettünk bajban van, és azonnal cselekednünk kell? Az idősek tényleg ilyen elhanyagoltak és magányosak? Tényleg sztereotípiák kereszttüzében élik a mindennapjaikat? Na de vajon minden egyes unoka így viselkedik, és minden fiatal elhanyagolja és mellőzi őket? Vagy vannak kivételek bőven, és az idősek is tulajdonképpen általánosítanak? Meddig mennénk el, hogy kiderítsük, ki tette tönkre azt, akit szeretünk, hogy visszaszerezzük, amit elvettek tőlünk? Ja, és ami a legjobban tetszett; Az kort és hiszékenységet kihasználni tulajdonképpen nem is illegális? Hiszen ahol Rudi dolgozik, ott tulajdonképpen egy nagyjából 60 fős személyzet él abból, hogy idős emberekre sóznak termékeket, amikre nincs is szükségük.
De Az unokában nem csak a mélyenszántó gondolatok azok, amik miatt szinte azonnal újra néznénk, és még csak nem is a kitűnő színészi teljesítmény, hanem a lehengerlő történetvezetés, az érzelmek roppant széles skálájának végig vezetése, vegyítése, és ez mind egyértelműen a forgatókönyv piros pontja. Deák Kristóf, és párja, Nina Kov hosszas hónapokat fektettek bele a szkript elkészültébe, és amin egészen a forgatás végéig finomítottak. De ez a forgatókönyv minden egyes bele fektetett másodpercet megért. Nagyon remélem, hogy Deák Kristóféktól még kapni fogunk hasonló munkákat, mert ha minden magyar film így építkezne, ha az összes ilyen narratívával és ilyen konzekvensen készülne, akkor a magyar film abszolút a „világszínvonalú” jelzőt kapná.

A mozinak ugyan vannak baklövései, és nem is a hosszával van baj, mert így lett tökéletes az egész történetvezetés, hanem egyes jelenetek igencsak megkérdőjelezhetőek. Például, amikor Rudi el akar kapni egy dílert, az elkezd futni, majd megáll, mert lát egy rendőrautót, és azt hiszi, Rudi is rendőr, ezért beszélni kezd. Az például nem kicsit hatásvadász, és talán még a „rosszul elsült poén” jelzőt is ráaggatnám, de ez megint csak másik kérdés. Továbbá a filmnek van egy bunyójelenete, ami nagyon túlzó volt, így közel nevetséges, mintsem menő, de hatása mindenképp van a szcénának, szóval emiatt fáj a legkevésbé a szívünk.
Az unoka rendkívül erős mozifilm, rendezésben, forgatókönyvben, vágásban, zenében és színészekben is. Nagyon remélem, hogy minél több néző je lesz ennek az alkotásnak, mert aki egy izgalmas, fordulatos krimit szeretne nézni, ami operál némi fekete humorral is, és nem csak elgondolkodtató gyomrosokat szépen adagoló, de mellette még kifejezetten szórakoztató is, annak egyértelmű, hogy mi lesz a választása a mozi pénztáraknál január 6-tól.
Főszereplő(k): Blahó Gergely, Pogány Judit, Döbrösi Laura, Horváth Lajos Ottó, Jordán Tamás, Jászberényi Gábor, Bárdos Judit Műfaj(ok): dráma, akció, krimi, thriller Címkék: az unoka, deák kristóf, blahó gergely, krimi, dráma, akció, 2021, kritika, magyar film
Értékelés: