„Ön nemmel szavazott a monarchiára” – A KORONA (2022) 5. évad kritika
Tragédia árnyékolta be A Korona 5. évad premierjét, hiszen szeptember 8-án II. Erzsébet királynő örök nyugalomra szenderült. Tagadhatatlan, hogy egy régi kor egyik utolsó oszlopa volt ő, lehetett személyét szeretni vagy nem szeretni, de olyan hatást gyakorolt a brit emberekre – mellesleg a világra -, hogy soha nem fogják őt elfelejteni. Megemlíthetjük, azt is, hogy Fülöp herceg élt még, mikor a negyedik évadot kiadták, de az aktuális etap kezdésére már sajnos mindketten elhunytak.
A monarchia szeretete, létjogosultsága és modernizációja a fő témája A Korona ötödik évadának is. A '90-es évek első felét látjuk, mikor a világ rohamosan elkezdett változni, fejlődni és nyilván a királyi családot sem kímélte, így adódik a kérdés: meg tud-e újulni a brit rendszer? Hiszen, ha nem vigyáznak, a világ elrohan mellettük és a régi értékek már nem biztos, hogy ilyen formában megállják a helyüket.

Természetesen akad még más is. Egy nemzet éljenzett, mikor Károly herceg feleségül vette Diana-t és egy nemzet tört össze, mikor eltávolodtak egymástól. Az emberek kezdték megkérdőjelezni a királyi család már-már isteni jelenlétét és érinthetetlenségét és Diana a legjobb közvetítő és szócső volt erre.
Ez a két fő téma egymást érintve jelent meg a képernyőn, talán soha nem volt még ennyire komoly és súlyos ez a sorozat. Legalábbis korábban számomra soha nem volt ennyire elgondolkodtató és emberközeli. Az írói csapat remekelt tehát. Karakterekben és színészekben is talán a legjobbakat kaptuk az utolsó két évadra. Eleinte kételkedtem, hogy Imelda Staunton a legjobb jelölt egy ilyen szerepre, de mivel az én generációm már idősként ismerte meg II. Erzsébetet, rá kellett jönnöm, hogy ő volt a legtökéletesebb választás. Az arcjátéka, a tartása, minden egyes szava olyan volt, mintha csak klónozták volna a királynőt.

Mellette Jonathan Pryce is hiba nélkül hozza a már öregebb, de bölcs Fülöpöt, aki már nem csinál ostobaságokat és már pontosan tudja, hogyan épül fel a monarchia és mi az ő szerepe benne. Dominic Westtel szemben voltak fenntartásaim, de nagyon jól hozta Charles-t. Néha kicsit túlságosan is jól. Elizabeth Debicki pedig bárkit meg tudna téveszteni, annyira nagyszerű az összetört szívű, keserű és csalódott Diana szerepében, akinek egyébként a való életben is csak igazat tudok adni mindenben. A történetvezetés, a fényképezés, a színészek és a forgatókönyv az, amit abszolút pozitívan tudok értékelni. Ám természetesen vannak más dolgok, amik már annyira nem nyerték el tetszésem.

Károly személye véleményem szerint néhány esetben határozottabbra lett írva, példának okáért, mikor a néző egy-egy dialóguson vagy megmozduláson érzi, hogy ez biztosan nem így történt, vagy ezt biztosan csak azért írták bele, hogy felértékelődjön a szereplő, az nem feltétlenül jó dolog. Persze mondhatjuk, hogy A Korona is olyan, mint bármelyik dokumentum, egy hangyányi fikció mindig van benne. Továbbá említeném egyes jelenetek felépítését, mivel azok vágás szempontjából itt-ott kuszák lettek, így születtek olyan jelenetek, amiket még néztem volna, de nyilván olyanok is, amik túl lettek nyújtva.
Összességében a brit királyi család élete egy olyan történet, ami még mindig működik sorozat formában. Számomra legalábbis mindig érdekes marad és sikerült hitelesen ábrázolni a korszak kérdéseit és állapotait ebben az évadban, talán az eddigi legjobb atmoszférával és színészi játékkal. Remek ráfordulást ez a évad az utolsó etapra.
Képek: TMDb
Értékelés: