Létezésünk függvénye – A SZIGET SZELLEMEI (2022) kritika
Martin McDonagh, korunk egyik legegyedibb hangvételű alkotója az emberi jellem komplexitásának boncolgatására tette fel egész életét. Hol harsány és szabad szájú, hol csendesebb drámáin keresztül végigvezet minket azon a felismerésen, hogy az emberi lélek megroppanása, létünk értelmének megkérdőjeleződése valójában a legtermészetesebb dolgok megszűnése által is bekövetkezhet egyik napról a másikra. Ezeket a tragédiákat, mentális összeomlásokat, abból való kétségbeesett felépülések folyamatát, - melyeknek általában célja nem több, mintsem, hogy újra húsvér embernek érezzük magunkat, vegetatív, kilátástalan lelki kóborlásunk végre tartson valahová – éjfekete humorral és szatirikus hangnemmel vonja be, melyek bár adott pillanatban talán enyhítést jelentenek fájdalmainkra, szívünkben mégis örök heget hagy a megsebző felismerés. A sziget szellemei McDonagh legszemélyesebb hangvételű munkája lett, mely mű egy öröknek hitt barátság széthullásán keresztül szemléli két egykoron szimbiózisban élő személy kényszeredett útkeresését, miközben a háborúk és viszálykodások értelmetlenségére is bőszen reflektál.

1923-ban járunk, Inisherin szigete békét jelentő közeg, - annak ellenére, hogy nem is annyira távol javában dúl az ír polgárháború – itt él két elválaszthatatlannak hit barát, Colm (Brendan Gleeson) és Pádraic (Colin Farrell), kik már-már rutinszerűen élik a mindennapjaikat együtt. Ez a harmónia látszik megbomlani akkor, mikor is Colm elhatározza, hogy nem áll módjában a továbbiakban találkozni barátjával, viselkedésére pedig válaszokat se akar adni, kizárólag magányra vágyik, hogy alkothasson és nyomot hagyhasson a világban. Természetesen Pádraic minden követ megmozgat, hogy ezen változtasson, ám kettejük viszonya úgy tűnik visszafordíthatatlan, a folyamatos nyomulásnak pedig egyre groteszkebb és keserűbb következményei lesznek.

Az eredetileg színdarabnak készült, végül filmként testet öltött történet ambíciói világosak. McDonagh legújabb művének nem az a célja, hogy a világot váltsa meg vele, csupán az emberi természet önzőségét és abból fakadó gyarlóságot kívánja számunkra manifesztálni sajátos hangnemében, mely tulajdonságot épp úgy érzékeltet az emberi tényező behozásával, mint a mellette csendben megbúvó, ám többször előkerülő szimbolikáival. A szétszakíthatatlannak hitt barátság, a korábban egységként funkcionáló barátok hirtelen jött viszálya egyértelmű utalás a sziget eseményeivel párhuzamosan zajló polgárháborúra, ahol szintén két olyan fél feszül egymásnak (ír – északír), kik egykoron egységet alkottak, ám mindez már mit sem számit, mindenki érvényesíteni akarja a saját igazát, emiatt pedig nem rest a legvégsőkig elmenni. Viszont, ha az emberi tényező képbe kerülését vesszük, egyértelműen felismerhetjük, hogy az emberi természet legfőbb éltető ereje az énközpontúság. Colm megrettenve a felismeréstől, hogy élete legjaván túlvan, nyomot szeretne hagyni a világban, mely ambícióit művészi indíttatásán keresztül szeretné kiélni, mely képletbe Pádraic a maga egyszerű természetével nem fér bele. Miközben az egyik fél kétségbeesetten kapaszkodik egy olyan dologba, mely hamar egyértelművé válik, hogy megoldatlan marad, addig a másik céljai elérésének érdekében minden hidat képes felégetni maga körül, nem akar engedni elhatározottságából, melynek bizonyításáért a legmeghökkentőbb döntésekig képes elmenni. Ezen a ponton érvényesül legjobban a személyes hangnem, hiszen McDonagh se akar megelégedni azzal, hogy egy alkotó legyen a sok közül, ő inkább, nyomot akar hagyni a világban, hogy az, amit alkot, olyan érték legyen, mely az igaz művészt más ligába helyezi a többiekkel szemben.

Ehhez a kiváló alaphoz nem akármilyen teljesítménnyel járul hozzá a rendező két kedvenc színésze, hiszen Gleeson és Farrell is egyaránt életük teljesítményével rukkolnak elő. Gleeson elmúlástól tartó, kényszeredetten sorsán változtatni akaró, ám csendesen őrlődő karaktere a kevésbé hálás szerep, mégis rengeteg azonosulható érzéssel tudja megtölteni azt a színész, míg Farrell gyötrődő, életének biztos jelképét képező barátság tudatának hiányában fájdalommal teli szívvel szenvedő figurája még a legridegebb ember szívét is képes meghatni kétségbeesett próbálkozásait látva. Viszont hiba lenne elmenni Kerry Condon vagy épp Barry Keoghan játéka mellett, kik mind a ketten bár mellékszereplői az eseményeknek, ám előbbi mikor fókuszba kerül, akkor egyértelműen főszereplője a történéseknek, hihetetlen jelenléte van, míg utóbbi nem először bizonyította, hogy generációja egyik legígéretesebb színművésze, elképesztő könnyedséggel képes a különc, sebzett lelkű egyének megjelenítésére.
Összegezve a látottakat mindenképpen ajánlom McDonagh új filmjét! Egyszerűen annyira emberien és fájdalmasan világít rá a gyarlóság fogalmára, minden párbeszédben ott van az élet fanyar keserűsége, ám a lelki béke megőrzésére való törekvés szándéka is, különleges spirituális utazás ez Cartel Burwell meditatív, csendes magányt sugalló zenei aláfestésével megkoronázva a tökéletes harmónia érzetét.
Képek: TMDb
Főszereplő(k): Colin Farrell, Brendan Gleeson, Barry Keoghan, Kerry Condon, Pat Shortt, Gary Lydon, David Pearse, Sheila Flitton Műfaj(ok): dráma, vígjáték Címkék: a sziget szellemei, brendan gleeson, colin farrell, 2022, kritika, dráma, vígjáték
Értékelés: