2018-ban szabályosan sokkolta a szlovák közvéleményt Ján Kuciak újságíró és barátnője meggyilkolása.
A Trencsénslemecben született Kuciak filozófiából szerzett diplomát, majd PhD. fokozatot is elért. Oknyomozó újságíróként dolgozott az Aktuality.sk hírportálnak, élete utolsó fejezetében több, magas rangú szlovák politikusokkal kapcsolatban álló üzletember adócsalása után nyomozott, és a Szlovákiába érkező uniós támogatások sorsának járt utána. Mint később kiderült, életveszélyes terepre merészkedett. Cikkeinek legismertebb alanya Marian Kočner üzletember volt, aki 1998-ban vált először ismertté Szlovákiában, amikor a Szlovák Hírszerző Szolgálat (SIS) segítségével sikertelenül próbálta meg átvenni a TV Markíza magántévé hírcsatorna irányítását.
2017 júniusi cikkeiben Kuciak több kínos tényt tárt fel Kočner tevékenykedésével kapcsolatban, mire az felhívta a fiatal oknyomozót, szembesítette munkájával, és azt mondta, hogy bemocskolja őt és családját. Kuciak feljelentette Kočnert, de a rendőrség csak több mint egy hónappal később kereste fel az ügy miatt. Egy 2017. decemberi cikkében Kuciak újabb gyanús tevékenységről írt, amelyben Kočner cége is érintett volt. Halála előtt megjelent utolsó cikkében gyanús tranzakciókról írt, amelyekben szintén Kočner volt az első számú érintett. 2018 februárjában Kuciak és menyasszonya, Martina Kušnírova kegyetlen gyilkosság áldozatai lettek saját otthonukban.
Kuciak volt az első újságíró, akit Szlovákia függetlenné válása óta az országban meggyilkoltak. A brutális eset általános megdöbbenést váltott ki, a lakosság az utcára vonult, politikai válság alakult ki. Az egyik oldalon Robert Fico miniszterelnök kormánya, a másikon pedig Andrej Kiska köztársasági elnök és az ellenzéki pártok álltak. Március 15-én Fico lemondott, majd Peter Pellegrini vezetésével új kabinet alakult. Az ügyészség vádirata szerint Marian Kočner ismert üzletember megbízta Alena Zsuzsovát az újságíró meggyilkolásának megszervezésével, ő pedig felkérte Andruskó Zoltánt, aki megbízta Tomáš Szabót és Miroslav Marčeket a kegyetlen tett végrehajtásával. Az ügy a mai napig nincs lezárva, minap a szeredi bűnszervezet tagjának meghallgatásával folytatódott a Ján Kuciak újságíró meggyilkolása ügyében immáron évek óta zajló tárgyalás.
A brutális esetről Matt Sarnecki készített hatásos dokumentumfilmet, melyben igyekszik a szörnyű eset minden fontosabb mozzanatát feltárni, ismertetni a nyomozásban érintettek hátterét, és bemutatni az ügy általános következményeit. Kuciak halála csupán a jéghegy csúcsa a kormányzati korrupció szempontjából, szinte az összes állami tisztviselő kapcsolódik az újságíró halálához, aki merte leleplezni őket.
A film azonnal belevág az ügy sűrűjébe, az első percekben látjuk, amint a fiatal pár hazafelé indul a bevásárlásból, majd már a rendőrfőnök rendel el teljes körű nyomozást, de a teremben lévő összes újságíró tudja, hogy itt valami nagyon bűzlik. Apránként bontakozik ki a történet, lassan kiderül, hogy ki követte el a szörnyű gyilkosságot, látjuk a tetteseket, amint részletesen vázolják a végzetes éjszaka eseményeit, családtagok, kollégák és barátok beszélnek arról, hogy mi történhetett a színfalak mögött, és vajon ki rendelte el a gyilkosságot, és miért. Döbbenetes látni, hogy a részletek mennyire szerteágazóak. Ijesztő a felismerés, hogy az esetben érintettek között megtaláljuk a rendőrség vezetőit, és az irányító elit tagjait. Átérezzük a családtagok és a közeli barátok szívszorító fájdalmát, elkeseredettségét, és irtózatos dühét, amiért ez a két fiatal áldozatául esett a hihetetlenül korrupt rendszernek. Elképesztő, hogy milyen messzire érnek a szálak, és elrettentő a felismerés, hogy manapság egy európai ország irányításánál felmerülhet a maffia rendszere.
Az Egy újságíró meggyilkolása című dokumentumfilm 100 perce sokkoló körképet fest arról, hogy nem lehetünk könnyelműek. Ha veszélyes terepre tévedsz munkád során, és vagy annyira elhivatott, hogy a nagyérdemű elé tárd megszerzett ismereteidet, még manapság sem vagy biztonságban, sőt! Csak azért, mert az igazságért harcolsz, ne gondold, hogy megvédenek majd, és hasonló biztosan nem érhet, hiszen megtörtént, nem is olyan messze, és nem is olyan régen... ez sajnos nem film, hanem a kegyetlen valóság.