Antoine Fuqua és Denzel Washington egyértelműen nyerő páros. A Kiképzés óta dolgoznak együtt, és első közös munkájuk rögtön Oscar-t hozott a kiváló színésznek. 2014-ben ismét összedugták a fejüket, és vászonra vitték Robert McCall, egy volt amerikai tengerészgyalogos történetét, aki vonakodva bár, de visszatér a tettek mezejére, hogy megvédjen egy tizenéves prostituáltat az orosz maffiától. A film világszerte több mint 192 millió dollárot hozott, így nem meglepő, hogy elkészült a folytatás, mely 2018-ban került a mozikba.
Az első részt szerettem, a második azonban csalódást okozott, mivel érezhetően túltolták az egészet, így hiába remek színész Washington, ő sem tud csodát tenni egy megsebzett alappal. A film fináléja kínosan erőltetettre sikerült, nagyon elszálltak az alkotók, aminek köszönhetően nem lett a kedvenc folytatásom. Ettől eltekintve sikerrel futott a mozikban, 60 milliós gyártási költséghez képest, 190 milliót termelt, így újfent örülhettek Denzelék.
A Kiképzés óta sok idő telt el, Fuqua csinált néhány meredek filmet, és egyik nagy színészem is hozott néhány meglepően gyenge mozit, így erős kétkedéssel fogadtam a hírt, miszerint elkészül A Védelmező harmadik része. Rögtön a második film bemutatóját követően kezdődtek meg a tárgyalások egy harmadik Védelmező-filmről. A projektet hivatalosan 2022 januárjában jelentették be. A forgatás pedig 2022. októberében kezdődött Olaszországban, és 2023 elején fejeződött be Rómában. A projekt operatőre az a Robert Richardson, aki korábban már dolgozott Fuquával az Emancipáció (2022) című filmben, amit nagyon nehezen emésztettem meg.
A film sztorija szerint Robert McCall Dél-Olaszországba költözik, hogy elmeneküljön zűrös múltja elől. Újdonsült barátai azonban a szicíliai maffia árnyékában élnek, hősünk így kénytelen feléleszteni régi énjét, hogy megóvja a közösség tagjait. Mint azt fentebb már írtam, erős kétkedéssel ültem be a terembe, felkészülve, hogy a második etap után csakis gyengébb produkcióval szembesülök majd a vásznon. Nos, nem így történt. Washington és rendezője bizony megleptek, és nem is kicsit.
A film mesés szicíliai tájképpel kezdődik, ahol most nem a finom bor és sajt kerül előtérbe, hanem az egykori tengerészgyalogos, aki brutális kegyetlenséggel intéz el egy számára fontos ügyet. Itt még felszisszentem, mivel ismét elszaladt a ló az alkotókkal, és hősünket valamiért horrorisztikus mészárlás kellős közepén ábrázolják. Pontosan úgy indul a film, ahogy előre sejtettem, de a lényeg szerencsére ezután következik.
A mozis csillagok szerencsés együttállásának köszönhetően, Denzel újra egy filmben játszik egykori oltalmazottjával, Dakota Fanninggel, akivel közel 20 évvel ezelőtt A tűzben edzett férfi című Tony Scott remekműben játszott együtt. Dakota időközben felnőtt, és fontos mellékszerepet tölt be jelen produkcióban. Na, de térjünk vissza a pasta földjére, ahol hősünk ezúttal olyan szerepet kapott, aminek jómagam nagyon is örültem. A felvezetés után ugyanis szerencsére átvált a film amolyan Bor, mámor, Provance hangulatba, és legnagyobb megdöbbenésemre, elkezdtem nagyon élvezni a vásznon zajló eseményeket. Lehetséges, hogy Fuqua kellő időt szánt az előző rész felemás kritikáira, és ezúttal igyekezett sokkal jobban visszafogni magát, és legfőbb karakterét. Ennek köszönhetően lett A Védelmező 3. egy igazán élvezetes mozi.
Fél órával a főcím után majdhogynem furcsálltam a produkció dolce vita hangulatát, amint Washington lassan beilleszkedik a kis közösségbe, halat és gyümölcsöt vesz a helyi árusoktól, és kortyolgatja teáját a képeslapra illő városka cuki kávézójában. Ami bitang jó ebben a moziban, és rég láttam már Fuquától ilyet, hogy mindeközben végig érzed zsigereidben, hogy hamarosan kitör az apokalipszis. Így is lett. Érthető, hogy a cselekmény jól bevált recept mentén halad előre, nem meglepő a helyi maffia bevonása a sztoriba. Ami kiemeli az átlag akciófilmek közül ezt a szösszenetet, az a következő; rég láttam már ennyire mocskos szemétládákat az ellenfél táborában. A helyieket zsarnoki módon kihasználó, erőszakkal megroppantó figurák kiválasztása piros pontot érdemel. Meghűl ereidben a vér, amikor ezek a „srácok” betérnek a halashoz, hogy rendezzék a piszkos anyagiakat. A hidegrázós élményt fokozza hősünk szuggesztív tekintete, ahogy óvatosan felméri a terepet. Tudjuk jól, mi következik nemsokára.
A védelmező harmadik része kicsit hasonlít a Kiképzéshez. Ott volt hasonlóan profi a feszültség adagolása, és közben kellő idő maradt a mellékszálak érdemi kibontására. Nagyon örültem, hogy ezúttal csak finoman túloz a rendező, Denzel is visszafogott, mégis sokkoló a szerepben. Olyan nüansznyi dolgokkal hat elsősorban a nézőkre, ami egy ilyesfajta moziban bizony aranyat ér. A kezdeti túlcsorduló mozzanatokat idővel felváltja egy kevésbé látványos, de annál hatásosabb metódus. A főhős ugyanis nem képregényből pottyant karakter, hanem egy vérprofi, aki ott és akkor mozdul csak, amikor kell. És mekkorát mozdul, atya úr isten! Rég láttam ennyire brutális, de mégis földhözragadt mozit.
Ajánlom a harmadik részt, mert mind Fuqua, mind Washington abszolút elemében van, hiába közelít a 70 felé ez a nagyszerű színész, elképesztő erővel van jelen a vásznon, és olyan pillanatokkal lep meg, amit nem lesz könnyű elfeledni. Nekem nem jött be a kettes, de A védelmező 3. bitang jó lett! Jár érte a taps.