Cseppekben az élet! - A FELTALÁLÓ (2020) kritika
Dr. Béres József neve sajnos egyáltalán nem biztos, hogy ismerősen cseng a mai fiatalság számára, pedig hazánk egyik kiemelkedő fontosságú tudósa volt. A Széchenyi-díjas kutatóhoz fűződik ugyanis a világszerte ismert Béres Csepp, mely 2013 óta hungarikumnak számít. Az 1972-ben megalkotott készítmény nyomelemeket, valamint ásványi anyagokat tartalmaz, és a hiányzó nyomelemek pótlásával erősíti az immunrendszert. Számos betegségnél támogatja a szervezetet, összességében is erősítve azt. A neves feltaláló és „gyermekének” életútja azonban nem tartozik a tündérmesék közé. Hosszas kutatómunka, egy elnyomó rendszer árnyékában, kockázatos kísérletekkel töltött időszak eredménye. A Csepp elismeréséért Béres József mindent egy lapra tett fel, erről mesél Gyöngyössy Bence kiváló életrajzi drámája.

Béres József fiatal korától kezdve a természet közelében élt. Édesapja révén korán megismerte a gyógynövények hatóerejét, azok szeretete által pedig felismerte a természet és az ember közötti fontos kapcsolatot. Agrárkutatóként a '60-as évek végén fedezi fel, hogy a növények betegségét alapvető nyomelemek hiánya okozza, ezek pótlásával pedig a tünetek hatásosan orvosolhatók. Felismerését továbbgondolva ráébredt, hogy ez állatoknál, sőt akár embereknél is igaz lehet. Hosszú kísérletezéssel töltött időszak után, 1972-ben alkotta meg legendás készítményét, amelyet először önmagán próbált ki, idővel azonban rákbeteg húgának is adott belőle. A Béres Csepp híre ezt követően szájról szájra terjedt, egyre többen fordultak hozzá, azonban a szocialista hatalom egyáltalán nem nézte jó szemmel tevékenységét. Minden eszközt bevetettek, hogy megállítsák és megakadályozzák készítménye terjedését. Koncepciós perrel és börtönnel fenyegették, bírósági eljárást indítottak ellene. A kuruzslással vádolt kutató azonban mindvégig kiállt önnön igaza, valamint felfedezése mellett. Emberi hozzáállása és kendőzetlen őszintesége, igazságtudata sokakat, köztük neves irodalmi és politikai személyeket is az ügy mellé állított. Azoknak, akik megpróbálták eltiporni végül be kellett látniuk, van olyan egyetemes tudás és igazság, mellyel még egy rezsim sem szállhat szembe.
A Gáspár Tibor, Für Anikó, Lukács Sándor, Seress Zoltán, Trokán Péter és Trill Zsolt főszereplésével készült film igazi meglepetés a hazai mozik műsorán. A bő 2 órás filmalkotás forgatókönyvét Béres Klára Cseppben az élet című könyve alapján Petényi Katalin, Gyöngyössy Bence és Kabay Barna írták. A Duna Televízió 2019-ben egy négy részes sorozat formájában már bemutatta Béres József életét. Ennek a produkciónak filmszínházakra igazított változata kerül most a mozikba.
Kabay Barna a film sajtótájékoztatóján elmondta, elsősorban Béres József élettörténetében annak szerénysége, másokért való önzetlen küzdeni akarása és végsőkig való kitartása nyűgözte le. A film alkotóival együtt azért is érezték roppant fontosnak bemutatni Béres József alakját, munkásságát, mert emberi és tudományos hitvallását életöröm és a természetszeretet jellemezte. A legnehezebb pillanatokban sem adta fel, dacolva az elnyomó rendszer hűbéreseivel állt ki igazáért, utolsó csepp erejével is védte „gyermekét” és hangoztatta annak egyetemes fontosságát.
A film tűpontosan ábrázolja azt a nem túl távoli kort, ahol a rendszer szűk fiolájába zárt, minden tekintetben megvezetett hatalmi emberek döntöttek a legfontosabb kérdésekben. Vigyázva, nehogy pecsétes legyen a párt patyolat tiszta inge, intézték a kellemetlenséggel fenyegető tényezőket!

Az akkori hatalom nem nézte jó szemmel a kuruzslónak kikiáltott Béres tevékenykedését a párttól kapott megbízása mellett. Mint agrárkutató, neki nem valami emberi csodaszerrel, hanem a földben élősködő, kártékony cserebogár lárvákkal kellett volna csupán foglalkoznia. Béres József azonban sokkal fontosabb dolgot fedezett fel. A rendszer hűséges őrszemeinek kereszttüzében, a kicsinyes rosszakarók és megítélők állandó akadályaiba ütközve tett fel mindent egy lapra, mikor szeretett húga súlyosan megbetegedett. Emberi hitvallása, a növények gyógyító erejének ismerete, nem engedték neki, hogy tétlenül nézze testvére fájdalmát. A kórházak és azok gyógyszerekbe kapaszkodó orvosainak felemás eredményével küszködő nő számára megváltásként érkezett bátyja találmánya. A sikertörténet azonban még váratott magára. Igaz, hogy egyre több és több beteg kereste fel, Béres pedig eleinte vonakodva, majd egyre bátrabban osztogatta az elixírt. Annak hatása pedig a vártnál is pozitívabbnak bizonyult. Sokakat segített a gyógyulásában, ez azonban egyre inkább szemet szúrt ellenlábasainak.
Kósa Ferenc filmrendező például dokumentumfilmet forgatott Béresről. A forgatás során 50 bizonyító erejű esetet rögzített. A film befejezését azonban megakadályozták és a tekercseket elzárták. 1986-ban engedélyezték csak a film befejezését, amiben végül 15 eset került részletes bemutatása.
A vezérkari hatalom rendszerellenes tevékenyéggel vádolta meg, felbujtó, mások életével játszadozó kuruzslónak tartották és bilincsbe verve, koncepciós perbe fogták. Az akkori politikai élet néhány alakja azonban mellé állt, csakúgy, mint az irodalom jeles képviselői közül is megannyian. A börtönveszély semmissé lett, a párt is közös megoldásra törekedett inkább. Nem akartak ugyanis nagyobb visszhangot az ügynek, így Béres szabadalmaztathatta a cseppet, mint gyógyhatású készítményt. 1978-ban került végül forgalomba, 2000-ben pedig hivatalosan is gyógyszerré nyilvánították.

A Feltaláló roppant fontos darab a filmszínházakban. Béres József életútja ugyanis nem csupán csodás elixírjének története, hanem egy zsarnoki rendszer bukásának példabeszéde. Az önzetlen, mindig őszinte és szerény kutató perének legfontosabb üzenete; soha ne add fel álmaid, merj szembemenni a gőgös hatalommal, védd végsőkig igazad! Legyen szó az élet bármely területéről, soha ne engedj igaz emberségedből, hiszen kulcsfontosságú, hogy tükörbe tudj nézni az utolsó pillanatban is!
A televíziós sorozatból vászonra adaptált Feltaláló nagyszerű filmélmény. A gyönyörű képekkel, mesésre hangolt filmzenei dallamokkal kísért történetben remek alakításokat élvezhetünk. Noha eleinte felfedezhető a színészek játékában a „magyar filmekre oly jellemző” modorosság, a történet előrehaladtával azonban szerencsére mindez kikopik. A forgatókönyvnek és a kiváló rendezésnek köszönhetően, mint izgalmas regény fejezetei tárulnak elénk a kutató életének és munkásságának legfontosabb momentumai. Tanulságos, kendőzetlenül őszinte darab, mely ugyanakkor megható és nagyon emberi.
Ritkán találkozom filmen ennyire frappánsan megvalósított, csípős humorral oldott rendszerkritikával, mely egy kutató életrajzának sorai között bukkan lassan a felszínre. A Feltaláló egyrészt hazánk egyik legismertebb tudósának őszinte portréja, másrészt rávilágít egy manapság is sajnos sokszor előforduló problémára; milyen gátlástalanul próbálnak sokszor mindazon tevékenységek útjába állni bizonyos érdekek, melyek által mehetne másképp, akár még jobban is életünk. Fontos alkotás, érdemes lesz megtekinteni!
Képek: Pannonia Entertainment
A film Mafab oldala
Értékelés: