A királynő nyakéke – LUPIN (2021) kritika
A Netflix francia részlege elhozta a modern Arsene Lupin történetét, főszereplőnek pedig megtették a nemzetközi szupersztár Omar Syt, akinek karrierje továbbra is megállíthatatlanul robog előre.
Arsene Lupin Maurice Leblanc regényhőse. Leblanc Sir Arthur Conan Doyle Sherlock Holmessza mellett alkotta meg Lupin figuráját, ám míg az angol úriember elkapta a bűnözőket, addig Lupin úriember mivolta mellett, inkább kifosztotta az arra rászolgáló gazdagokat
A Lupin történetének főhőse Assane Diop (Omar Sy), akit egy Louvre-i takarítóként ismerünk meg, de hamar kiderül, hogy korántsem erről van szó. A semmiből bukkan fel ugyanis egy több tízmillió eurót érő ékszer, a Királynő nyakéke, amivel Assane nem először találkozik, mivel annak ellopásával 25 évvel korábban apját vádolták meg. De mielőtt nagyon belemennék, inkább elmondanám, hogy a széria igazából egy édes bosszú történetét meséli el, Assane ugyanis be akarja bizonyítani, hogy apja nem volt tolvaj, illetve szeretné, ha a valódi bűnösök elnyernék a büntetésüket.

A sztori felhasználja Maurice Leblanc Az úri betörő című regényét, a sorozat nagyban épít ennek az egy regénynek a történetére, több utalást is tesz rá. Fontos azonban kiemelni, hogy a készítők nem Leblanc írását adaptálták, hanem az a lényeg, hogy a főhős a könyvet olvasva válik tolvajjá és átváltozóművésszé. Az úri betörő nem csupán a flashback jelenetekben lesz fontos, hanem a jelenben is, ahol az Assane elleni nyomozásban is szerepet kap, és ahol az illetékesek ostobaságnak tartják, hogy bármiféle párhuzam legyen egy kitalált regényhős és Assane bármelyik alteregója között.
Ahogy Assane játszik a film egyes szereplőivel, úgy a narratíva a nézőket is igyekszik becsapni. A szórakoztató faktor egy részét pedig az átverések magyarázata adja, mivel a történetvezetés egyik érdekessége, hogy ugrál az időben, így amennyiben értetlenül állunk egy-egy esemény láttán, biztosak lehetünk benne, hogy magyarázatot is kapunk rá. Ne feledjük, egy szórakoztatni vágyó sorozatot kapcsoltunk be.
A széria első évada mindössze 5 részes, mely akár egy délután alatt simán ledarálható. Ez a pár rész egyenletesen izgalmas, a történet szinte soha nem ül le. A széria humoros volta mellett azonban egyes részekben egyre súlyosabb dolgok is történnek, így például korábbról kedvelt szereplők távoznak a másvilágra, és Assane számára is egy erős cliffhangerrel ér véget az első évad.
A főszerepben látható Omar Sy karakterének több fronton is helyt kell állnia, hiszen azontúl, hogy tisztázni akarja apját - valamint ott van a bosszúvágya - , a saját családjával is meg kell birkóznia. A sztori szerint feleségével már külön élnek, de fiával nem szeretné, ha romlana a viszonya, így a srác is fontos eleme az életének.

Gondolhatnánk, hogy minden szép és jól működik a Lupinban, ám ez nem pont így van. A narratíva sok esetben elnagyolt, hiszen néha olyan helyzetekre kerül sor, amiket csak is egy filmben láthatunk. Hiába szeretnénk azt hinni, hogy bárki személyiségét átvehetjük egy börtönben, mert ez lehetetlen. Még abban az esetben sem kivitelezhető, ha épp műszakváltás van az őrségnél. A börtönből való szökés pedig tényleg hadd legyen már ennél azért egy picivel komplikáltabb dolog, persze ezen részek csak a jéghegy csúcsa, ahogy szokták mondani.
Mindent egybevetve azonban azt mondhatom, hogy a Lupin egy szórakoztató és mindemellett izgalmas széria, még annak ellenére is, hogy némely esetben a történet bizony a kiszámíthatóság rovására megy.
Sajnos arról, hogy mikor folytatódik nem találtam érdemi információt, az egyelőre leforgatott epizódok száma is kérdéses. A Netflixen mindenesetre 5 rész elérhető, az utolsó rész végén pedig biztosítanak bennünket, hogy már úton van a következő szezon.
Kiemelt kép
További képek: 1+2
Főszereplő(k): Omar Sy, Vincent Londez, Antoine Gouy, Nicole Garcia, Hervé Pierre Műfaj(ok): krimi, akció, dráma Címkék: krimi, akció, dráma, omar sy, netflix, lupin, sorozat, louis leterrier
Értékelés: