Igaz történeten alapul a Netflix Sehol című filmje?
A Sehol egy spanyol thriller, amelyet Albert Pintó rendezett, és egy Mia nevű terhes nő kegyetlen utazásáról szól, aki egy jobb élet reményében vág neki az ismeretlennek. Hűen tükrözi a jelenlegi migránsválságot, rávilágítva arra, hogy a migránsok is emberek, akiknek saját története van. Mesél továbbá az emberi lélek ellenállóképességéről, bemutatva Mia elszántságát, hogy túlélje és megvédje gyermekét a szörnyű körülmények között.
Egy olyan világban, ahol a mainstream filmek középpontjában Hollywood áll, néha egy-egy nemzetközi produkció is beszédtémává válik. Ilyen a Netflix spanyol mozija, a Sehol is. Albert Pintó rendező filmje az emberi kitartásról és elszántságról szól. Arról, hogy inkább válasszuk az ismeretlent, egy jobb élet reményében, az ismert és veszélyes helyett. A karakterközpontú történet egy kockázatos utazásról szól, kísérőnk egy terhes lány; Mia (Anna Castillo). A Sehol görbe tükör a jelenlegi migránsválságra, de rávilágít arra is, hogy a migránsok nem csupán tárgyak, hanem hús-vér emberek.
Miről szól a Sehol?
Mia férjével, Nicóval (Tamar Novas) együtt menekül egy disztópikus, totalitárius uralom elől, amely épp most vette át a hatalmat az országukban. A tekintélyelvű kormányzat kivégzi a terhes nőket és a gyerekeket. Mivel első gyermeküket már elvesztették, a házaspár mindenképpen meg akarja védeni születendő babájukat, ezért egy embercsempész segítségét kérik, aki megszervezi illegális távozásukat egy tengerjáró hajón. Ám nem sokkal később elszakadnak egymástól. Mia egy konténerben találja magát, ahol ő marad az egyetlen túlélő, miután a konténerben rejtőző menekülteket likvidálták. Egy durva vihar a tengerbe sodorja a konténert, és mintha ezidáig nem lenne elég megrázó, a történet még csak most kezdődik. A tengeren magányosan hánykolódva, minimális élelemmel kell túlélnie, miközben világra hozza gyermekét.
Egyszerű történet, minimalista díszletekkel, Pintó pedig jól teszi, hogy a nézőt a konténerben tartja. Mia monológja a konténerben mélységet ad karakterének, bemutatva belső gondolatait, megbánását és reményét. A kisbabájával folytatott párbeszéde elmeríti a nézőt a nő világában, és némiképp menekülést biztosít a tengeren való túlélés során átélt gyötrelmektől. A Sehol emlékeztet Alfonso Cuarón Gravitációjára, ahol a főszereplők szintén elszakadnak az általunk ismert világtól, és abból kell meg találniuk a túlélés módját, ami a rendelkezésükre áll.

A Sehol a jelenlegi migránsválságot tükrözi
Egy olyan időszakban, amikor a migránsok megannyi borzalmas történetet szolgáltatnak a híradások számára, nem csoda, hogy Mia utazása valóságosnak tűnik, és akár igaz is lehet. A Sehol azonban Indiana Lista Miguel Ruz, Seanne Winslow és Teresa Rosendoy által papírra vetett történet. A film zsigeri képi világát, Castillo kiváló alakítását és a háttértörténetet figyelembe véve, érthető, hogy sokan azt hihetik, hogy a film igaz történeten alapul.
A Guardian például beszámolt arról, hogy 2019-ben 39 vietnami migráns halt meg egy konténerben, amikor a La Manche-csatornán keresztül szállították őket. Az AP is számos olyan szívszorító történettel foglalkozott, ahol a migránsok hasonló helyzetekkel szembesültek. A 2022-es tragikus esettől kezdve, amikor 53 migráns halt meg egy San Antonió-i trélerben, egészen a 2017-es 13 afrikaiig, akik egy líbiai hajókonténerben fulladtak meg, a film könnyedén hihető.
Voltak sikeres migránsok, mint Mia, bár nem sok. Négy nigériai, akik a hazájukban uralkodó nehézségek elől akartak elmenekülni, felszálltak egy teherhajóra, amelyről nem tudták, hová tart, de remélték, hogy álmaik célállomásán köt ki. Megdöbbentek, amikor 14 nap után Brazíliában kötöttek ki, ami messze nem az volt, amit reméltek. A New York Timesnak elmesélve, a hajó kormánylapátján kapaszkodva, kibírták a több mint 5600 kilométeres utat át az Atlanti-óceánon. Mia történetéhez hasonlóan mindent megtettek a túlélésért. Mia és ők is kifogytak az ellátmányból, és azt állították, hogy hosszú útjuk utolsó napjaiban tengervizet ittak, mielőtt a brazil szövetségi rendőrség megmentette őket. Miát viszont egy család menti meg, akik horgászni indultak, és észreveszik, amikor már majdnem a vízbe fulladt. A történet akár igaz is lehetne.

A szükség nagy úr
A film az emberi lélek ellenálló képességét ragadja meg a megpróbáltatásokkal szemben. Miután konténere a heves áramlatok következtében leesik a hajóról, szörnyű körülmények között kell világra hoznia gyermekét. A konténerbe lassan szivárog a víz, és ha nem tesz semmit, hamarosan elsüllyed vele együtt. Amikor az élelem- és vízkészletei elfogynak, megoldást kell találnia, hogy életben tartsa magát és újszülöttjét. Mia a rendelkezésre álló szűkös erőforrásokat felhasználva improvizál, és minden egyes akadályhoz alkalmazkodik, beleértve néhány visszataszító döntést, míg végül találkozik megmentőikkel. Utolsó erejével is azon van, hogy a sirályokat odavonzza, és ezzel felhívja magukra megmentőinek figyelmét. Egyes kritikusok szerint ez a fajta, véletlenekre épülő cselekményszál elveszi a történet hihetőségét, de az emberi túlélési ösztöne az, ami megnyeri a közönséget Pintó megrázó, mégis reményteli történetében.
A Netflix produkciója egy borzalmas és elszigetelt történet a reményről, amelyet úgy mesélnek el, hogy akaratlan belemerülünk Mia világába. Amikor fájdalmat érez, vele együtt érzed, amikor a lánya életért küzd, segíteni akarsz neki. Amikor férje, Nico felhívja, hogy számára vége, és hogy egyedül kell befejeznie, amit elkezdtek, érzed a szavak erejét: "Jobban szeretlek, mint tegnap, de holnap még jobban foglak". És tudod, hogy eljön a holnap, és jobb lesz, mint ma.
Forrás: Collider
Címkék: sehol netflix