9 akciófilm, amely megpróbálta lemásolni Nolan Sötét Lovag-trilógiáját, de nem sikerült neki!
A Sötét Lovag-trilógia megalapozta a rideg és realista akciófilmek világát, aminek eredményeképpen számos projekt próbálta megismételni sikerét, de a legtöbbjük csúfos kudarcot vallott. A Nolan-effektus nem minden filmnél működik. Az olyan mozik, mint az új Rotzsaru, A csodálatos Pókember és a Star Trek - Sötétségben mind A Sötét Lovag-trilógiából merítettek, de nem tudták ugyanazt a hatást elérni.
Christopher Nolant sokan dicsérik látnoki és innovatív rendezéséért, eddigi életműve egyik korai és nagy sikere A Sötét Lovag-trilógia volt, amely újraszabta a Batman-filmek világát. Gotham zord valósága és a szenzációs karakterek, amelyek eléggé földhözragadtak ahhoz, hogy reálisnak és ezáltal még félelmetesebbnek tűnjenek, úttörőnek számítottak az akciófilmek terén, és más projektek megpróbálták lemásolni a receptet.
Bár A Sötét Lovag-trilógia felvázolta az alapokat ahhoz, hogy több hasonló film készüljön, sok projektnek nem sikerült megismételnie az eredményt, mivel túlságosan nevetségesnek, felháborítónak vagy épp hatalmas bukásnak bizonyult. Kezdve a népszerű akciófilm-franchise-okkal az újabbnál újabb szuperhősfilmekig, mindből hiányzott a Nolan-effektus. Az abszurditás és feszültség érdemi egyensúlyban tartása, egy realisztikus világ megteremtése, amely eltér ugyan a valóságtól, mégis magával ragadja a nézőt - mindezek ott vannak a különféle projektben, de ezt jól csinálni nem mindenkinek sikerül.
9: Robotzsaru (2014)
A 2014-es Robotzsaru kísérletet tett az 1987-es népszerű film rebootjára. Közepes sikert ért el, vegyes kritikákkal, de tisztességes bevételt hozott a kasszáknál, alacsonyabb korhatárral rendelkezett, mint az 1987-es változat, de egyértelműen A Sötét Lovag-trilógiából merített, amely épp akkor volt sikere csúcsán. A projekt különböző változtatásokon ment keresztül. 2010 óta tervezték, és végül 2014-ben készült el. A film úgy döntött, hogy eltávolítja a szarkazmust amely a korábbi részeket sikeressé tette, cserébe egy komoly és mogorva hős lépett, amely Batman karakterének jelentős részét leképezi. De még Nolan is tudta, hogy Batman komolyságát egyensúlyba kell hozni Bruce Wayne-ével és Alfreddal, illetve Lucius Foxszal.

8: A csodálatos Pókember
Pókica klasszikusan egy olyan karakter, aki tele van élettel, reménnyel és örömmel, annak ellenére, hogy időnként roppant szerencsétlen a szerelemben. Garfield kissé máshogy közelítette meg a karaktert, és a Nolan-módra megpróbált emberibben megvalósítani egy karakterközpontú történetet, levetkőztetve néhány olyan furcsaságot, ami Peter Parkert azzá teszi, aki. A Pókember-történet sötétebb megközelítése egyszerűen nem úgy sikerült, ahogyan tervezték, ami nem jelenti azt, hogy a Pókember-történetek nem lehetnek sötétek, de film egyszerűen nem nyújtott eleget ahhoz, hogy ez a sötétebb vízió megérdemeltnek tűnjön.

7: Skyfall (a kakukktojás)
Amikor Daniel Craig átvette James Bond szerepét a legendás 007-es franchise-ban, izgalmas dolog volt, hogy a filmek a modernebb közönséghez igazodjanak. Bond anno inkább romantikus és excentrikus figura volt, de Craig által sokkal földhözragadtabb lett, kevésbé koncentrált az italrendelésekre és az udvarlásra, és jobban lekötötték a rábízott küldetések. Ez a verzió tovább vitte a franchise-t, és egy sokkal modernebb akcióhőssé tette Bondot, de egyértelmű volt az eltérés a korábbi verziókhoz képest, és egyértelműen a sötét oldalra fókuszált, amit Nolan úttörő módon használt filmjeiben. Szerencsére, a Skyfall lett Craig Bondjának legeltaláltabb filmje, és pontosan ettől a komor hangulattól vált igazán sikeressé.

6: Star Trek: Sötétségben
A Star Trek mindig is a felfedezés és az emberi kíváncsiság színes történeteire koncentrált, néha sötétebb területre tévedt olyan gonosztevőkkel, mint a Borg, de nagyrészt vidám és reményteljes maradt. A modern Star Trek-filmsaga második darabja a híres gonosztevőre, Khanra koncentrált, de úgy tűnik, hogy a karakterisztikája egyértelműen A Sötét Lovag antagonistájából, Jokerből merített ihletet. A film Khan-t őrült terroristaként ábrázolta, aki nem sokban különbözik Jokertől, és a film is sokkal sötétebb hangvételűnek tűnt, mint a 2009-es reboot.

5: Öngyilkos osztag
Az Öngyilkos osztag is a DC univerzum része, és erősen támaszkodott a sötétebb témákra, az erőszakra és a karakterek feltárására, de küzdött egy koherens történet megalkotásával, miközben remek akciókat hozott, de a speciális effektekre való túlzott támaszkodás miatt nem tudott úgy teljesíteni, mint Nolan filmjei, ahol a lehető leggyakrabban gyakorlati effektekre támaszkodott.

4: Ha/Ver
Az olyan, általánosságban véve komorabb hősfilmek sikerén felbuzdulva, mint A Sötét Lovag-trilógia és a Watchmen, a stúdiók más, sötét témájú, földhözragadt hőstörténeteket keresnek filmes adaptációra. A Ha/Ver-t a képregénylegendák, Mark Millar és John Romita Jr. képregénysorozatából adaptálták. A film összességében szilárd alapokon nyugvott, amely több ismert színész, mint például Chloë Grace Moretz és Aaron Taylor-Johnson karrierjét is elindította, de végül nem tudta kivívni ugyanazt a figyelmet és dicséretet, mint Nolan trilógiája, mert túlságosan a komikus aspektusba hajlott, és időnként nevetségesnek tűnt. A történet lényegében Batman hadseregéről szól, de a gonosztevők és egyes karakterek indítékai inkább nevetségesnek tűnnek, mintsem mélyen gyökerezőnek. (Mi azért imádtuk)

3: A Megtorló - Háborús övezet
A film 2008-ban jelent meg, ugyanabban az évben, mint A Sötét Lovag, de három évvel a Batman kezdődik után. Egy népszerű képregényes igazságosztó rebootja, aki szélsőséges erőszakkal szolgáltat igazságot a káosszal teli világban, ami mindkét projektet jellemezhetné, így logikus, hogy igyekezett meglovagolni a Nolan-filmek által felkavart sikerhullámot. A karakterek azonban drasztikusan különböznek egymástól, a Megtorló pedig arra a képességére támaszkodik, hogy a büntetést a legszélsőségesebb formában, brutálisan vigye végbe. Batman elveszítheti időnként a türelmét, ennek nyoma is marad néhány bűnözőn, de a gyilkosság előtt határt húz. A Háborús övezet ezért nem tudta megismételni, sem megközelíteni a trilógia sikerét.

2: Az acélember (és a DCEU)
Az acélembert David S. Goyer írta (Christopher Nolan ötletéből), akik A Sötét Lovag-trilógiát is. A DCEU-t elindító film rendelkezhetett ugyan hasonló hangvételű és témájú mozzanatokkal, mint Nolan korábbi munkái, de ezeket Superman reményteli karakterére helyezni túlságosan nagy hiba volt. Zack Snyder nagyszerű munkát végzett, egy sötétebb Superman-történetet adott elő, de a DCEU-t egy egysíkú, zord univerzumként beállítani, amikor a képregények sokkal több színnel vannak tele, komoly probléma. A Nolan-effektus, amely Batman esetében tökéletesen működött, nem volt megfelelő a DCEU és annak legerősebb hőse számára.

1: Hitman: 47-es ügynök
A népszerű játéksorozat alapján 2015-ben megjelent film erősen merített A sötét lovag visszatér történetéből. A Bane-re emlékeztető, genetikailag feljavított katonákkal, a Batman börtönéhez hasonló témával és a "Nem én vagyok bezárva veled, hanem te vagy velem" hangulatával a film nyilvánvaló kapcsolódási pontokat mutat. A hasonlóságok ellenére a 47-es ügynök elkésett ezekkel az elemekkel, és anélkül, hogy bármi újat nyújtott volna, nem tudott semmi olyat, ami megközelítené Nolan A Sötét Lovag-trilógiájának grandiózusságát és elképesztő sikerét.

Forrás; Screenrant
Címkék: hitman ha/ver a megtorló pókember skyfall star trek robotzsarú