Charles Bronson előtt egy másik színészlegenda visszataszítónak találta Paul Kersey karakterét
Nehéz elképzelni a Bosszúvágy-franchise-t Charles Bronson nélkül, ám ha bizonyos más színészek vállalták volna el a főszerepet, akkor egészen más filmeket kaptunk volna, mint amilyenek végül lettek. Ez a sorozat mélyen adós Bronsonnak az ikonikus antihős, Paul Kersey megformálásával, hisz bárki mást elképzelni ebben a szerepben egyszerűen nem lehet, ezzel pedig a Bosszúvágy örökségét egészen más útra terelte volna. Bár érdekes megnézni a lehetséges színészeket, akik majdnem megszerezték a főszerepet, de vajon szerettük volna ezeket a filmeket akkor is, ha másképp tálalják nekünk? Márpedig volt egy pillanat, amikor Paul Kersey szerepét a színészlegenda Henry Fondának ajánlották fel.
A 70-es évek elején Hollywood éppen arra készült, hogy fejest ugorjon az egyik legmocskosabb korszakába. Önbíráskodó filmek, kizsákmányolás és egy jó adag amerikai cinizmus járta át a művészetet mindenütt. A vietnami háború megmutatta az ország népének, hogy a vezetőik nem is állnak annyira a hátunk mögött, mint gondolták, és a Watergate-botrány tízszeresen is alátámasztotta ezt a gondolatot. Természetesen a művészek mindig reagálnak a világ eseményeire a munkájukban, és a '70-es évek kiváló példa erre. Ez aztán egy sor olyan izgalmas filmet eredményezett, amelyeknek erős és aktuális hatása volt, így A közönség ez idő tájt kapta meg A francia kapcsolatot, Az Androméda-törzset és természetesen a Bosszúvágyat.

Az eredeti Bosszúvágy nem az, aminek gondolod.
Az eredeti Bosszúvágy az egyik legmenőbb film a maga nemében, de nem egészen az az akciófilm, ami a sorozat többi része lett. A felszínen a legtöbben azt várják, hogy Paul Kersey első filmje ugyanolyan aljas, mégis vagány, lövöldözős akciófilm lesz, mint a Bosszúvágy 3. A valóságban a sorozat első filmje azonban egy egyszerű, lassú bosszúsztori. Ez meglepheti azon új nézőket, akik egy agyatlan, gyors iramot diktáló thrillerre vágynak, de ha hajlandóak vagyunk lassítani, és Michael Winner filmrendezővel együtt haladni, akkor egy zsigeri, lebilincselő történetet láthatunk egy férfiról, aki kétségbeesett lépéseket tesz, hogy megbosszulja a feleségét és a lányát.
A Bosszúvágy egy pattanásig feszült ember sötét portréja.
Az első rész hírhedt antihőse egy becsületes munkásember. Miután egy utcai huligánokból álló banda (az egyikük a fiatal Jeff Goldblum) betör a lakásába, szexuálisan bántalmazza és halálra veri a feleségét, lánya pedig katatón állapotba kerül a támadást követően, Kersey-nek semmije sem marad. Megpróbálja megtalálni a tetteseket, akik tönkretették a családját, de a törvény által ez túl sokáig tart, így a saját kezébe veszi az igazságszolgáltatást. Miután szerez egy kézifegyvert, Kersey az utcákat rója, várja, hogy tetten érje a bűnözőket, hogy valaki belekössön. Eleinte egyértelműen zavarja, hogy önbíráskodó életmódot folytat és bűnözőket gyilkol, de lassan elfogadja, hogy ez az új hivatása.
Ha még sosem láttad, de eddig csak arról hallottál, hogy a Bosszúvágy-filmek milyen szórakoztatóak, akkor meglepődve fogod tapasztalni, hogy az első rész hátborzongató portréja egy olyan emberről mesél, aki erőszakos szélsőségekbe keveredik, miután elvesztett mindent, ami számára kedves.
A Bosszúvágy-franchise tulajdonképpen nem is áll messze olyan filmektől, mint a Rambo mozik, aminek első része szinte visszafogott a folytatásaihoz képest. Az egyetlen különbség, hogy a Bosszúvágy mindig is mocskos volt, de az első film őszinte szívből volt az.

Henry Fonda visszataszítónak találta a Bosszúvágy sztoriját és Kersey karakterét.
Ettől függetlenül egy másik színész, akit Paul Kersey szerepére szántak, úgy tűnik, nem találta túl őszintének a forgatókönyvet. Henry Fonda ugyanis visszataszítónak találta a karaktert. Henry Fonda karrierje a mozi aranykorától egészen az úttörő új hollywoodi korszakáig terjedt, és az egész filmipar egyik legkedveltebb arca volt. Tekintettel arra, hogy olyan klasszis filmek fűződtek a nevéhez, mint a 12 dühös ember, az Érik a gyümölcs és az Arany tó, nem meglepő, hogy Fonda visszautasította a Bosszúvágyat.
Paul Kersey bárki számára nehéz szerep, főleg azoknak, akik nem szoktak ilyen antihős projektekben főszerepet játszani. Kersey nem éppen cserkész ebben a filmben. Lehet, hogy jószívű emberként, ideális családapaként ábrázolják, de ha egy ilyen traumatikus élmény után a végsőkig felborul az erkölcse, azt nehéz lenne megmutatni. Tekintettel a szerep sötét természetére, nem meglepő, hogy Fonda kimaradt az eredeti filmből. Ettől függetlenül elgondolkodtató, hogy vajon mennyire más lett volna ez a produkció, ha egy hozzá hasonló kaliberű színész érkezik, és formálja meg Kersey szerepét. Bronson is remekül alakítja a karaktert, de nem igazán van meg benne a kellő erő ahhoz, hogy olyan mértékű érzelmi és pszichológiai sérüléseket mutasson meg, mint amilyeneket egy olyan valaki, mint Fonda tudott volna.
Charles Bronson azonban mégis tökéletesen illik a Bosszúvágyba.
Egy drámaibb színésszel a szerepben valószínűleg egy kevésbé szórakoztató filmsorozatot kaptunk volna. Bronson hajlandó volt egészen a Bosszúvágy 5: Bosszú a kedvesemért című részig elvinni a közönséget, és szétrúgni a rosszfiúk seggét. Fonda is megtette volna ezt értünk? Valószínűleg nem. Még George C. Scottot is felkérték a szerepre, akit a „mindenes” tulajdonságai miatt kerestek, de a forgatókönyvben szereplő erőszak miatt szintén visszautasította a szerepet. Scott jó középút lehetett volna Fonda és Bronson között, de ha a megfelelő színészt keressük, aki megadja nekünk azt a franchise-t, amit végül kaptunk, akkor nehéz vitatni, hogy bárki jobban csinálta volna, mint akit kaptunk.
Nem lett volna ilyen a Bosszúvágy-franchise, ha Charles Bronson anno nem vállalja el Paul Kersey szerepét. Talán csak egy komolyabb és árnyaltabb alakítást kaptunk volna a középpontban - nézzük csak meg Kevin Bacont James Wan Halálos ítélet című filmjében, amely az egyik eredeti Death Wish-regény laza adaptációja. Mégis, bármennyire is jó lett volna Henry Fonda a szerepben, Charles Bronson nélkül ma már nehéz lenne elképzelni ezeket a filmeket.
Forrás: Collider
Címkék: bosszúvágy charles bronson henry fonda