Robert Shaw és Richard Dreyfuss viszálya tette A cápát olyanná, amilyennek ma ismerjük!
Az élet és a művészet határai elmosódtak, amikor két sztár a színfalak mögött egymásnak esett.
A Cápa készítésének története vitathatatlanul legalább annyira lebilincselő, mint maga a film. Steven Spielberg 1975-ös klasszikusát a kedvezőtlen időjárástól kezdve a forgatókönyv átdolgozásán át a folyamatosan meghibásodó mechanikus cápáig olyan kudarcok és bonyodalmak jellemezték, amelyek a költségvetést 12 millió dollárra, míg a forgatási időszakot 55 napról 159 napra növelték. Spielberg egyenesen "borzalmas" élménynek nevezte A cápa rendezését, de nem csak ő szenvedett a forgatáson. A fiatal rendező szenvedéseiben többek között osztoztak Robert Shaw és Richard Dreyfuss is, akiknek színészi ellenségeskedése nem korlátozódott magára a filmre. A két színész a forgatás során többször is összetűzésbe keveredett, és a vásznon kívüli cívódásaik végül olyan hitelességet kölcsönzött a képernyőn bemutatott kapcsolatuknak, amely elmosódott a fikció és a valóság közötti határvonalon.

Miért nem jött ki jól egymással Robert Shaw és Richard Dreyfuss?
Amikor 1974-ben A cápa forgatása elkezdődött, Robert Shaw már befutott sztár volt, aki klasszikus színházi képzésből érkezett, Richard Dreyfuss pedig annak ellenére, hogy tehetséges és ígéretes volt, csak néhány filmben szerepelt. Roy Scheider elmondása szerint Shaw-nak nem tetszett, amit ő arroganciának és viszonylagos tapasztalatlanságnak vélt a sztárja részéről. "Shaw tényleg úgy gondolta, hogy Dreyfussnak egy igazi pofonra van szüksége" - emlékszik vissza Scheider. "Hogy egy fiatal punk volt, akinek nincs színpadi tapasztalata." Carl Gottlieb, A cápa társ-forgatókönyvírója tovább részletezte a viszály eredetét, és felidézte, hogy Shaw "bajkeverő" és "felbujtó" volt, aki szerette "felbosszantani az embereket".
Robert Shaw egyik kedvenc időtöltése A cápa forgatásán az volt, hogy amikor csak lehetett, Richard Dreyfuss bőrébe bújt. Dreyfuss a 2010-es Jaws: The Inside Story című dokumentumfilmben így nyilatkozott:
"A forgatásra menet megszállta valami gonosz troll, aki aztán engem tett meg áldozatának".
Dreyfuss felidegesítésére Shaw mindenféle pszichológiai kínzásba kezdett. A felvételek előtt azt mondta fiatal társának, hogy "vigyázz a modorodra", és további merész tettekre próbálta rávenni. Steven Spielberg így emlékszik vissza:
"Robert alapvetően megalázta Richardot, hogy vállalja a kockázatot. Robert azt mondta:
"Adok neked száz dolcsit, ha felmászol az Orca árbocának tetejére, és leugrasz a vízbe"."
Shaw Dreyfuss fizikai megjelenésével kapcsolatban sem aprózta el a szavakat, egészen odáig ment, hogy "kövérnek" és "hanyagnak" nevezte.
Természetes ellenséges személyisége mellett Shaw hírhedt alkoholistaként való viselkedése is különösen heves szóváltáshoz vezetett Dreyfuss-szal. Egy különösen feszült forgatási napon Robert Shaw egy pohár bourbon mellett bölcselkedett, majd odalépett a társához, aki emlékszik, hogy megkérdezte:
„Segítenél, Richard?”
Dreyfuss ötlete, hogy segítsen színésztársának, minden volt, csak nem volt eredményes, és ahogy Steven Spielberg visszaemlékszik,
"Richard kivette Robert kezéből a felespoharat, és kidobta az ablakon".
Bár nem tudni pontosan, mi következett ezután, Dreyfuss megjegyezte, hogy felforgató akciója a stábtagok és a stáb többi italozója körében érzékeny pontra tapintott, és ahogy Spielberg fogalmazott:
„Ez volt az a lövés, amit az egész világ hallott. Csúnyán elfajult a dolog.”
Dreyfuss szerint később, de még aznap egy jelenet forgatása közben Shaw azzal vágott vissza, hogy a kamera mögé állt, és egy tűzoltó készülékkel célzott az arcára, miközben ő játszott.

Robert Shaw és Richard Dreyfuss viszálya a játékukban is megmutatkozott.
Soha nem fogjuk megtudni, hogy Robert Shaw és Richard Dreyfuss viszálya milyen mértékben befolyásolta az alakításaikat A cápa című filmben, vagy hogy a karaktereik képernyőn tapasztalható feszültsége mennyire táplálta a színfalak mögötti civakodásukat. De tekintve, hogy mit tudunk a munkakapcsolatukról, lehetetlen nem feltételezni, hogy a közös ellenségeskedésük nem befolyásolta a Quint és Hooper közötti hasonló érzéseket, amikor a kamerák forogtak. Már az első közös jelenetükben, amikor Quint szidja Hoopert, mint gazdag városi fiút, Hooper pedig dacol Quint "munkásosztálybeli hős szarságával", azonnal érezhető a feszültség és a kölcsönös ellenszenv.
Az egymás iránti vitás hozzáállásuk ellenére feszült kapcsolatuk könnyed pillanatokat szerez, amikor egy emberevő cápát üldöznek. A sörösdobozok és műanyagpoharak összezúzásán keresztül egymás becsmérléséig és szidalmazásáig Quint és Hooper komikus hangulatot hoz az egyébként is feszült helyzetbe, és a közönségnek olyan pillanatokat ad, ami által megismerheti e két ellentétes személyiséget. Bár a film nem szűkölködik ijesztgetésekben és látványos jelenetekben, A cápa azért is figyelemre méltó, mert a drámát és a feszültséget a három főszereplő közötti dinamika fejlődésével teremti meg, így a Shaw és Dreyfuss közötti, színfalak mögötti viszonya kétségtelenül hozzájárult a hitelesség érzéséhez.
Viszályuk ellenére Richard Dreyfuss jó emlékeket őriz Robert Shaw-ról.
Lehet, hogy nehéz volt a közös munka Robert Shaw-val, de A cápa debütálása és hatalmas sikere óta eltelt évtizedekben Richard Dreyfuss csak dicséreteket zengett egykori nemeziséről. A rendkívül versengő és teátrális Shaw, amilyen mások jelenlétében volt a forgatáson, a nyilvánosság előtt élő Shaw életnagyságú személyisége valószínűleg aláásta empatikus hajlamait, és Dreyfuss fényt derített a veterán színész zárt ajtók mögötti viselkedésére.
"Magánéletében ő volt a legkedvesebb, leggyengédebb, legviccesebb fickó, akivel valaha is találkoztam" - mondta 2010-ben.
A színész egy talkshow-ban kifejtette, mennyire tisztelte néhai sztárját. Az interjú előtt a színfalak mögött bemutatták Shaw egyik unokájának. Láthatóan elérzékenyülve emlékezett vissza:
"Olyan volt, mintha ott lett volna. El sem tudod képzelni, milyen óriási és nagyszerű ember volt, és olyan volt, mintha újra élne. Izgatott voltam, hogy találkozhattam vele".
Mint kiderült, nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor Dreyfuss váratlanul találkozott Shaw családjának egy tagjával.
Robert Shaw fia társszerzője és főszereplője volt egy színdarabnak, amely A cápa készítéséről szól.

Évtizedekkel a hatalmas sikere után A cápa még mindig az egyik legmeghatározóbb példája annak, hogy a filmkészítés mögött álló dráma szinte mitikus státuszba kerülhet. Bár a forgatás során logisztikai bonyodalmakkal és végtelennek tűnő problémákkal kellett megküzdeniük, Spielberg és a főszereplő triója talán áldásként élt azzal, hogy ennyi extra szabadidő állt rendelkezésükre, hogy a film emberi elemeit is kibontakoztassák. Robert Shaw fia, Ian Shaw (apja kiköpött mása), aki ezt a gondolatot igyekezett feltárni, társszerzőként írt egy színpadi darabot, amely az 1975-ös alkotás kulisszák mögötti dinamikájára összpontosít. A 2019-ben Angliában debütált The Shark is Broken című darabot lelkes kritikák közepette mutatták be, és azóta a Broadwayn is játszák.
Mielőtt Ian Shaw megírta és főszerepet játszott a The Shark is Broken című darabban, keresztezte az útját Richard Dreyfuss-szal, amikor utóbbi a Hamlet színházi rendezésére készült. Amikor azonban találkozott az Oscar-díjas színésszel, Shaw nem azt a fogadtatást kapta, amit remélt.
"Úgy mentem bele az interjúra, hogy Richard teljesen el lesz ragadtatva, hogy láthat engem" - emlékszik vissza.
Amikor azonban rájött, hogy kivel találkozik, Dreyfuss először nem röpdösött az örömtől.
"Úgy nézett, mintha szellemet látott volna, tudod, egy rossz szellemet" - mondja Shaw.
Bár nem részletezte a találkozásuk általános hangvételét, feltételezhető, hogy Shaw hihetetlen hasonlósága legendás apjára szembesítette a gyanútlan Dreyfusst A cápa forgatásán szerzett keserédes emlékeivel.
Forrás:Collider
Címkék: robert shaw richard dreyfuss a cápa