Hogyan inspirálták a Mátrixot minden idők legjobb anime filmjei
Az 1980-as évek Box Office sikereit követően, amikor a pénzügyi nyereség új magasságokba emelkedett, a mozi készen állt arra, hogy a feltörekvő technológiákat a végletekig feszegesse. Az amerikai Pixar animációs stúdió bemutatta a Toy Storyt, a világ első teljesen digitális animációs filmjét, a Wachowski nővérek (akkor még fivérek) pedig a világ elé tárták a Mátrixot, egy fékevesztett sci-fi eposzt, amely teljesen megváltoztatta a korabeli akciófilmkészítést.
A film egy jövőbeli disztópiában játszódik, ahol robotok uralják a világot, az embereket pedig a valóság egy "Mátrix" nevű hamisított változatába kötik be, hogy energiájukat a valódi világ felszínén üzemanyagként gyűjthessék be. Az innovatív vízió, a Mátrix egy jellegzetes stílust vezetett be, amelyhez ikonikus operatőri munka és hangzás társult, és egy korszakalkotó filmet hozott létre, amely megmutatta, hogy milyen is lehet a mozi jövője.
Az Akira és a Ninja Scroll inspirálta a Mátrix vizuális stílusát.
A Wachowskiék számára jelentős inspirációs forrást jelentett az 1988-as, korszakalkotó anime, amely számos hasonlóságot mutat a Mátrixszal. Míg mindkettő hasonló történetet mutat, mivel a háború utáni cyberpunkban játszódik, és a háborúval és a civilizáció újjászületésével kapcsolatos témák nagyrészt a földalatti lázadó csoportokat érintik, így az Akira legnagyobb hozzájárulása a vizuális stílusa volt.

Joggal mondhatjuk, hogy a Mátrixban az akcióhoz való hozzáállás forradalmi volt, és a vizuális stílus semmihez sem hasonlítható, amit a mozi valaha is látott, különösen az innovatív "Bullet Time" technikának köszönhetően. De akárcsak az Akira, a Mátrix is az átfedő képek optikai illúzióját használja, hogy úgy tűnjön, mintha egy adott jelenet akciója természetfeletti sebességgel játszódna le.
A Mátrix speciális effektjeinek és vizuális stílusának megalkotásakor számos forradalmi filmkészítőt és filmet vettek figyelembe, és nagy hatással volt rájuk Yoshiaki Kawajiri 1993-as Ninja Scroll című filmje is. Bár tartalmában nem hasonlít, és egy kardforgató történetét meséli el, akinek feladata, hogy démoni gyilkos klánok ellen lépjen fel, hogy véget vessen a harcnak, művészeti stílusa és pompás látványvilága közvetlenül inspirálta a Wachowskiékat.
Ahogy a duó egy interjúban nyilatkozta:
"Tetszett nekünk a Ghost in the Shell, a Ninja Scroll és az Akira anime. Az egyik dolog, amit ők csinálnak, és amit megpróbáltunk átvinni a filmünkbe, az idő és a tér egymás mellé helyezése volt az akciójelenetekben".
A Mátrix az 1995-ös Ghost in the Shell remake-je.
Míg az Akira a Mátrix történetének egyes elemeihez adta az alapokat, Mamoru Oshii Ghost in the Shell című filmje volt a legnagyobb hatással az 1999-es klasszikusra. Oshii filmje a 21. század közepén, a kitalált japán Niihama városában játszódik, és egy kiborg rendőrnő történetét meséli el, akinek az a feladata, hogy levadássza a Bábjátékos nevű hackert, aki pusztítást végez a városban.

Amikor Wachowskiék megkeresték a film elkészítésével, Joel Silver producer felidézte, hogy a Ghost in the Shell című filmet éppen akkor mutatták be neki, és a testvérpár azt nyilatkozta:
"Ezt akarjuk megcsinálni igaziból". A két film közötti hasonlóságok is magától értetődőek, egyes jelenetek, másodpercek töredékei és felvételek közvetlen visszautalás és tisztelgés az eredeti anime előtt.
A legnyilvánvalóbb kapcsolat az ikonikus zöld betűtípus, amely mára a Mátrix szinonimájává vált. A Simon Whiteley tervező által készített betűtípust, amely közvetlenül az 1995-ös anime nyitójeléből származik, a félkövér kana karakterek és a nyugati latin betűk és számjegyek tükörképét tartalmazza. Az eredmény a Ghost in the Shell és egy titkos sushi-recept híres terméke.
A Megazone 23 megalapozta a Mátrixot?
De nem csak minden idők legikonikusabb anime-filmjei szolgáltak alapul a Mátrixhoz; Wachowskiék számos valószínűtlen forrásból is merítettek. Annak ellenére, hogy Noboru Ishiguro Megazone 23 című, közvetlenül videóra gyártott filmjét sosem nevezték meg közvetlen inspirációként, a két film közötti hasonlóságok nagyon is szembetűnőek, még akkor is, ha az 1985-ös animációs filmről nem sokat beszélnek rajongói körökben.

Éppen mielőtt az egzisztenciális és technológiai félelem témái elterjedtek volna a populáris kultúrában, a Megazone 23 még azelőtt vizsgálta ezeket a témákat, mielőtt azok a mainstreambe kerültek volna. Az Akira filmmel is mutat némi hasonlóságot, az 1980-as évek Tokiójában játszódó film egy fiatal motoros szerelméről szól, aki barátja halálát követően annak mesterséges intelligenciát hordozó járműve segítségével felfedezi az igazságot a városról.
A Megazone 23-ban nem az Akirával való hasonlósága a lenyűgöző - bár ez is különös -, hanem a záró felvonás, amely bőséges táptalaja a Mátrixnak. Ishiguro filmjének végén kiderül, hogy a mai Japán animációs világa valójában egy hatalmas űrhajó, amelyet a mesterséges intelligencia irányít és működtet. A felfedezés hatására a gaz ügynökök és a földalatti lázadók harcba kezdenek az irányításáért, ami egy vad akciójelenetbe torkollik, ez pedig elég erősen hatással van a Mátrix történetére is.
Forrás: Faroutmagazine
Címkék: ghost in the shell akira megazone 23 mátrix