Michael Douglas majdnem eljátszotta Kolumbusz Kristófot Ridley Scott filmjében
Ridley Scott hajlamos olyan filmeket készíteni, amelyek három kör valamelyikébe esnek. Először is, ott vannak a sci-fi munkái, amelyek között olyan klasszikusok szerepelnek, mint az Alien és a szárnyas fejvadász, de ezek egészen a Mentőexpedícióig és a két Alien előzményfilmig tartanak. Másodszor, vannak a komor drámaibb mozijai. Némelyikük nagyszabású akcióelemeket tartalmaz, mint például A sólyom végveszélyben, mások pedig sokkal letisztultabbak, mint például A könyvelő. De Ridley Scott pályafutásának messze legnagyobb köre a történelmi eposzoké. A legelső filmjétől, az 1977-es Párbajhősöktől kezdve Scott következetesen érdeklődik a történelem iránt, különösen, ha az harci jelenetekkel jár.
Csak az elmúlt évtizedben Scott megrendezte a mesteri Az utolsó párbajt, a határozottan nem mesteri Exodus: Istenek és királyokat és a legutóbbi filmjét, a Napóleont, amelyek mind utóbbi körbe tartoznak. Annyira sok filmet csinál, hogy egy-kettő a radar alá kerül. Végül is Ridley Scottról köztudott, hogy villámgyorsan gyártja a filmeket, és nem mindegyiknek lesz olyan kulturális lenyomata, mint a Gladiátornak.
Még 1992-ben mutatta be az 1492: A paradicsom meghódítása című filmet, és ha ez az évszám bármit is elárul, akkor tudhatod, hogy ez a film Kolumbusz Kristóf tetteinek állít emléket. A filmben a francia mozilegenda és állítólagos szexuális ragadozó Gérard Depardieu alakítja a főszerepet. Annak ellenére, hogy Depardieu ekkora nemzetközi név, mindig is kérdéses volt, hogy ő-e a megfelelő személy a szerepre. Scott egy másik színészre gondolt az olasz gyarmatosító szerepe kapcsán, méghozzá Michael Douglasre.

Az egyiket előkészítette, a másikat pedig vágta
Három évvel az 1492: A paradicsom meghódítása megjelenése előtt Ridley Scott és Michael Douglas együtt dolgoztak a rendező egyik alulértékelt filmjén, a Fekete esőn. Ez a szerep volt Douglas nagy dobása a Tőzsdecápákban nyújtott Oscar-díjas alakítása után, és ebben a neo-noirban egy New York-i nyomozót alakít, aki a jakuzák közé keveredik. Ez az 1980-as évek vége volt. Volt egy nagy filmsztár, és egy ilyen filmet el lehetett készíteni.
Ridley Scott a Thelma és Louise utómunkálatai közben már az 1492: A Paradicsom meghódítását készítette elő. Mint mondtam, gyorsan dolgozik. Thom Noble volt a Thelma & Louise vágója, és a /Film munkatársával, Ben Pearsonnal beszélt arról, hogy Scott ez idő alatt folyamatosan váltogatta Michael Douglast és Gérard Depardieu-t:
"Emlékszem, hogy Ridley azt mondta nekem: 'Ó, megcsináljuk ezt a Kolumbusz Kristóf filmet'. Erre ő azt mondta: 'Nem tudom, hogy ki legyen a főszereplő. Vagy Michael Douglas vagy Gérard Depardieu.' A vágószobában volt ez a vicc, és volt egy nagy poszterünk Michael Douglasről a Fekete esőből, egy motoron. És amikor úgy tűnt, hogy Michael Douglas lesz az, az ott maradt. Ha pedig úgy tűnt, hogy Gérard Depardieu lesz az, akkor volt egy kivágott kép Depardieu arcáról, és azt ragasztottuk Michael Douglas fejére."
Először is, nagyon örülnék, ha tudnám, hogy Ridley Scottnak még mindig megvan-e az a Fekete eső plakát, amire Depardieu arcát ragasztották. Másodszor, nyugtalanítónak találnám ezt az állandó emlékeztetőt a következő projektjére, ami ugyanabban a szobában van, ahol a jelenlegi projektjét fejezi be. Végül a francia arca maradt, de Scottnak egy nagyon fontos dolgot kellett tudnia: milyen volt Depardieu angolja?

A kapcsolatok kihasználása
A Thelma & Louise előtt Thom Noble két filmet vágott Peter Weirnek: A kis szemtanút és a Moszkítópartot. Ez utóbbi egy rémálomszerű produkció volt, amelyben Noble szerint a végére "senki nem beszélt senkivel", és Weir "teljesen elcseszte a filmet". Úgy tervezték, hogy egy búcsúvacsorán kibékülnek, amire valójában nem került sor, de Weir visszatért William Anderson vágóhoz, aki a filmjei többségét vágta.
Weir legutóbbi filmje ebben az időben a Zöld kártya volt, amelyben történetesen Gérard Depardieu játszotta a főszerepet, és Ridley Scott arra akarta felhasználni Noble Weirrel való kapcsolatát, hogy információt szerezzen a színészről, konkrétan arról, hogyan beszéli az angolt. Noble elmesélte a Peter Weirrel való találkozó hívását:
"Felhívtam, és nagyon-nagyon hosszan beszélgettünk. 'Hogy vagy? Mit csinálsz?' És arra gondoltam, hogy 'Nem kérdezhetem őt Depardieu angol nyelvtudásáról, mert akkor az lenne a hívásom célja. Csak azért hívtam, hogy azt mondjam neki, hogy: "Sajnálom, hogy nem találkoztunk"", már évekkel később. Ridley másnap megkérdezi tőlem: 'Sikerült beszélned Peterrel? És én azt mondtam: 'Igen.' Erre ő: 'Nos, mit mondott?'. Erre én: 'Nos, az a helyzet, hogy Gerard angolja nem valami jó, de nyilvánvalóan megtanulja a szöveget, és van néhány szó, amit nem tud a nyelvére venni. De ha ezeket aznap meg lehetne változtatni, csak hogy segítsünk neki, akkor rendben van.""
Depardieu tehát eljátszotta a rendkívül ellentmondásos történelmi alakot, de végül az 1492: A Paradicsom meghódítása 1992-ben nem aratott nagy sikert. Eközben Michael Douglas abban az évben az Elemi ösztönben játszott, ami vitathatatlanul az egyik legkiemelkedőbb munkája.
Forrás: Slashfilm
Címkék: riodley scott kolumbusz kristóf gerard depardieu michael douglas 1492 - a paradicsom meghódítása fekete eső